Jak vybrat tibetskou mísu?
Jak si vybrat svou “osobní” tibetskou mísu
Výběr tibetské zpívající mísy je velepříjemná záležitost. Jsme obklopeni vznešenými, ručně tepanými nástroji z dalekého východu vydávajícími lahodné zvuky a my si s nimi můžeme hrát, srdce nám plesá a široký úsměv jakoby nám měl zůstat už navždy. “Jaká nádhera! Tady chci bydlet!” říkáte si.
Jenže ať se nám to líbí nebo ne, tak chvíle, kdy se budeme muset rozhodnout jen pro tu jedinou, se neúprosně blíží. K tomu, abychom si vybrali tu pro nás správnou tibetskou mísu, stačí málo. Stačí, aby došlo k tzv. “Jéé efektu.” Co to je za nemoc, ptáte se?
“Jéé efekt”
Je to jednoduché, “Jéé efekt” je radost.
Je to ta chvíle, kdy rozezníte zpívající mísu a zatetelíte se blahem. Je to chvíle, kdy Vás zvuk tibetské mísy obejme do své sonické náruče, splyne s Vámi a Vám nezbyde, než slastně vydechnout: “Jéé, to je krása!”
Přesně tak poznáte, objevíte, najdete tu právě pro Vás ušitou, nebo lépe řečeno utepanou, tibetskou mísu.
Zvuk té Vaší mísy s Vámi bude v souladu a to poznáte tak, že to bude příjemné a něčím hluboce uspokojivé.
Kdy ano, kdy ne?
Kdy tibetskou mísu nevybírat
Každý z nás je unikátní bytost, každý z nás si nese a kolem sebe šíří, svou unikátní vibraci.
Tato vibrace, nebo naladění chcete-li, se mění s věkem, s roční dobou nebo u některých i s denní hodinou. Ráno můžeme být nevrlí a odpoledne nejšťastnější v okrese.
Nevrlost a spokojenost jsou jen dva příklady lidského naladění, je jich samozřejmě široká škála. To, kolik hertzů (cyklů za sekundu) má radost nebo smutek, teď není důležité. Důležité je nevybírat tibetskou mísu v rozpoložení, které nechcete, aby ve Vás později podporovala.
To, v jaké náladě budete zpívající mísu vybírat, je naprosto stěžejní, protože když budete smutní, tak budete na jedné vlně s jinými tóny, než když budete klidní a spokojení. Budete-li při výběru mísy netrpěliví a zbrklí, tak ve Vás bude později zvuk mísy probouzet nervozitu a netrpělivost.
Je velmi důležité, abyste si byli při výběru zpívající mísy dobře vědomi toho, jak se cítíte a pokud vidíte, že jste třeba smutní nebo naštvaní, tak je moudřejší nechat výběr na jindy.
Kdy tibetskou mísu vybírat
S výběrem tohoto vznešeného nástroje počkejte na den, kdy se budete cítit fajn, kdy budete dobře naladěni. Počkejte na rozpoložení, které v sobě budete pobýváním ve zvukové bublině Vaší nové zpívající krasavice chtít podpořit. Nejlépe tedy zdraví, vitalitu, radost, jasnost a vnitřní klid.
Intuice vs. racio
Často se při lovu na tibetskou mísu stává, že nás intuice navede, ale my jí nevěříme. Přijdeme do obchodu, ať už kamenného nebo internetového, a do oka nám padne nějaká mísa. Jdeme přímo k ní, rozezníme si jí a uděláme “Jéé!”, jenže z polic na nás prosebně kouká dalších dvanáct zpívajících mís a racio našeptává: “Přece, když už jsem tady… A co když to není ta pravá?” Načež se dáme do průzkumu. Cinkáme a zvučíme, až se hory zelenají a po hodině přemítání a hloubání odcházíme s úsměvem na líci s mísou, kterou jsme vzali do ruky jako první.
Už jsem přestal počítat kolikrát jsem tento rituál viděl i sám zažil. Intuice nás navede nejkratší možnou cestou k tomu co je „naše”, ale naše racionální mysl, která intuici nevěří, potřebuje hmatatelný důkaz, tedy vyzkoušet si všechno ostatní a vylučovací metodou potvrdit ten tak iracionální krok, jakým by bylo intuici poslechnout. Samozřejmě o nic nejde, je to velice příjemný proces a neznám nikoho, kdo by kvůli tomu kdy nějak trpěl.
Jde spíš o to, jak tento jev jen krásně popisuje ono přirozené souznění člověka s jeho prostředím na všech úrovních, vědomých i nevědomých. Jakoby na nás ta naše tibetská mísa už čekala a jen se svým frekvenčním naladěním něžně zapadla do našeho vibračního vzorce, dokonale, jako dílek do skládačky puzzle. Jen se nechat a moc si to přirozené plynutí zbytečnou mentální analýzou nekazit. Jen si tak plout, nic neočekávat a nechat se tou pro nás stvořenou zpívající mísou oslovit, rozeznít jí a udělat “Jéé!”
Čakrové tibetské mísy
S výběrem čakerních tibetských mís je to znatelně jednodušší. Jednotlivé čakry ve svém vyváženém stavu totiž rezonují přibližně v tónech oktávy. Stačí nám tedy vědět, jestli konkrétní mísa zní některým ze sedmi tónů a je hned jasné, které čakry se bude týkat.
Při nákupu tedy můžeme použít striktně racionální prostředek, jakým je třeba spektrální analyzér frekvencí zvuku a bude docela jedno, jak se cítíme. Spektrální analyzér nám ukáže všechny frekvence, které mísa vydává a my si dohledáme, kterým tónům naměřené frekvence odpovídají.
(Mimochodem, zkušenost mi říká, že obyčejná ladička v případě tibetských mís nefunguje nejlíp. Zpravidla je pestrým alikvótním zvukem tibetských mís zmatená a její měření jsou nespolehlivá.)
C – kořenová čakra
D – sakrální čakra
E – solar plexus
F – srdeční čakra
G – hrdelní čakra
A – třetí oko
H (B) – korunní čakra
Výběr tibetské mísy přes internet
Při výběru tibetské mísy přes internet prosím používejte sluchátka a to, pokud možno, kvalitní. Zvuk zpívajících mís je velmi pestrý a delikátní a pouhé počítačové repráčky jsou k jejich poslechu naprosto a krajně nedostačující. Nevím, jak to zdůraznit víc. Je skutečně nezbytné použít alespoň kvalitní sluchátka nebo případně repro soustavu s kvalitním přenosem basů. Ideální je samozřejmě osobní výběr, ale pokud to okolnosti neumožňují a vy jste se rozhodli vybrat zpívající mísu přes internet, udělejte pro kvalitní zvukový přenos maximum. Zpravidla platí, že pokud uděláte „Jéé!“ při poslechu přes internet, pak vás taková tibetská mísa v reálu oblaží ještě o něco víc. Pokud neuděláte „Jéé!“, pak přes internet nenakupujte a přijďte raději osobně.